VOLTA AL LLAC KONSTANZA
ETAPA 1
Konstanz / Birnau - Camping Maurach
60 Km / 400 m de desnivell positiu.
Birnau / Lindau - Càmping Park Lindau
Aquesta etapa transcorre per tres països, sortim d'Alemanya, passem per Àustria i acabem a Suïssa, on ens hi estarem uns dies.
La frontera amb Àustria es troba molt a prop de Lindau. La ruta per Àustria és per zones agrícoles amb moltes granges principalment de vaques, i camps de conreu de blat de moro, forratge i algunes hortalisses. També hem trobat algun camp de pomeres. La ruta ha transcorregut per pista separada dels vehicles, asfaltades i pistes de grava.
A Gaibau / Rheineck es troba la frontera entre Àustria i Suïssa, creuant un pont estil "Madisson's bridges".
Gran part de la ruta per Suïssa va per carreteres amb vehicles, i no sempre trobem carrils bici. Es passa per moltes localitats, sense gran encant.
Kreuzlingen / Schaffhausen - Càmping Fischerhaus + Rhein falls
52 Km / 200 m de desnivell positiu + 2x6 km fins a Rhein falls
Aquesta etapa transcorre per Suïssa. Ens hem tret la mala impressió d'ahir, trobant un paisatge molt més rural, amb granges de vaques, i conreus d'hortalisses, pastanagues, diferents tipus de cebes, cols,....
Hem deixat el llac per passar per la vora inferior del riu Rin - Rhein.
Passem per diferents localitats: Ermatingen, Mannenbach, Bellingen, Steckborn, Steim am Rhein, Rheinlingen, entre d'altres. Algunes amb centres històrics "pintorescs", altres més agrícoles i algun de modernes urbanitzacions.
La ruta va per pistes asfaltades, pistes de grava i algun tram més assalvatjats.
Acampem al Càmping Fischerhaus de Schaffhausen, on deixem la càrrega, i ens arribem pedalant fins a les Cascades del Rhin, on fem la "guirigada" d'agafar la barcassa per apropar-nos a les caigudes d'aigua.
Schaffhausen / Reichenau - Càmping Sandseele
71 km / 300 m de desnivell positiu
Etapa que transcorre entre Suïssa i Alemanya. Hem passat per la vora nord del Rhein.
Sortint del càmping anem fins a la localitat de Schafhausen per creuar a l'altra vora del Rhin. Alternem zones rurals amb conreus i alguna granja, zones boscoses i zones més urbanes, alguns poblets més tradicionals, con Stein amb Rhein i d'altres més moderns.
Deixem el Rhin per arribar a la part del llac anomenada Untersee (part inferior del llac), que voregem per la part "nord" fins a trobar el pas cap a l'illa de Reichenau, on fem nit al càmping Sandseele, un emplaçament idíl·lic x veure la posta de sol, però potser el pitjor dels càmpings de la ruta.
Reichenau / Konstanz
15 km / sense desnivell
Etapa final, la part de l'illa ha estat interessant, ja que hem visitat l'església de St. Georg. Un cop al continent, la ruta és intranscendent ja que la via per bicicletes transcorre al costat de vies ràpides fins a la ciutat de Constança.
Una vegada deixades les bicicletes, hem visitat a peu, l'illa de Mainau, coneguda com l'illa de les flors. És com un jardí botànic, amb moltes espècies vegetals, molt ben cuidada, i un "hivernacle" amb infinitat de papallones soltes; molt interessant de veure.